Trinity Hotel & Konference Center vinder CSR People Prize 2017

08 nov Trinity Hotel & Konference Center vinder CSR People Prize 2017

Trinity har vundet CSR People Prize 2017

Et dybfølt socialt engagement og en særlig indsats over for en bred vifte af udsatte unge gør Trinity Hotel & Konference Center A/S til vinder af CSR People Prize 2017 for mindre virksomheder – som blev uddelt af H. K. H. Prins Joachim i Industriens Hus.

Trinity’s direktør Eva Ejlskov udtaler: ”Vi er meget stolte over at vinde den fornemme pris, som er resultatet af en mangeårig målrettet indsats på CSR-området. På Trinity fortsætter vor brede CSR-indsats, bl.a. med ansættelse af medarbejdere på særlige vilkår, ligesom vi fortsat vil invitere skoleelever inden for dørene med henblik på optimering af brobygning mellem skoler og erhvervsliv”.

Hos Trinity er social ansvarlighed en del af DNA’et og indskrevet i værdigrundlaget. Ud fra devisen ”Vi gi’r af det, vi har” åbner Trinity bl.a. sine døre for autistiske skoleelever.

Den mangeårige indsats med ”jordnære CSR-tiltag” er en del af baggrunden for, at Trinity er dette års vinder af CSR People Prize for mindre virksomheder.

Juryen lægger særlig vægt på Trinity’s dedikerede arbejde for at hjælpe udsatte unge. Trinity er en del af initiativet ”Virksomheder Adopterer Skoleklasser” og har i de seneste år haft besøg af 10 unge drenge fra en lokal skole for autister to gange årligt. Her yder Trinity en vedholdende og engageret indsats og er med til at åbne de unges øjne for fremtidige erhvervsmuligheder for unge mennesker med netop deres forudsætninger.

Trinity har i flere år afholdt sommerferier, hvor dørene er blevet åbnet for socialt dårligt stillede enlige mødre og deres børn fra hele Danmark, og senest er man begyndt at afholde en julefest for familier i Fredericia, der ikke selv har mulighed for at holde en julefest.
De mange særlige indsatser smitter af på de øvrige medarbejdere og er med til at styrke trivslen og stoltheden blandt medarbejderne, hvilket Trinity prioriterer højt, ligesom man har et lavt sygefravær sammenlignet med branchen.

 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.